Cestovní pojištění pro cestu do Irska je důležité pro ochranu před neočekávanými událostmi a nepříjemnostmi během vaší dovolené. Zde je seznam toho, co byste měli mít s sebou ve svém cestovním pojištění pro Irsko. Sjednat si pojištění se slevou 50% můžete také online během chvilky: – Cestovko s 50% slevou

Irsko je země plná přírodní krásy, bohaté historie a kultury, a také přátelských obyvatel. Zde jsou některé zajímavosti a místa, která by cestovatel mohl v Irsku navštívit:

Zajímavosti o Irsku:
Zelená krajina: Irsko je známé svou nádhernou zelenou krajinou. Kopcům a planinám dominují úchvatné výhledy, především na západě země.

Keltští bojovníci: Irská historie je spojena s keltickými kmeny a jejich bojovníky. V dnešní době můžete vidět pozůstatky keltských opevnění a kamenných kruhů.

Gaelština: I když angličtina je hlavním jazykem, irština (gaelština) je také oficiální a je v některých oblastech stále používána.

Přátelskost hospodských: Irské hospody, známé jako “pubs”, jsou místem, kde se místní lidé setkávají, diskutují a poslouchají tradiční irskou hudbu.

Celtické písně a tance: Tradiční irská hudba, tance a písně jsou důležitou součástí irské kultury. Můžete je zažít v hospodách nebo na festivalech.

Místa k návštěvě v Irsku:
Dublin: Irská hlavní město je plné historie, umění a kultury. Navštivte Trinity College, kde je uložen Kniha z Kells, a projděte se uličkami starého města.

Cliffs of Moher: Tyto majestátní útesy na západním pobřeží nabízejí ohromující výhled na Atlantský oceán.

Galway: Malé přístavní město na západě Irska nabízí úžasnou atmosféru, tradiční hudbu a bohatou nabídku uměleckých akcí.

Ring of Kerry: Tato okružní cesta v jižním Irsku vám poskytne nádherné výhledy na hory, jezera a oceán.

Blarney Castle: Kromě krásného hradu můžete políbit slavný Blarney Stone, který podle pověsti přinese řečnický dar.

Giant’s Causeway: Nacházející se na severu Severního Irska, Giant’s Causeway je úchvatné přírodní útvary tvořené mohutnými sopečnými sloupy.

Killarney National Park: Tento park v jižním Irsku nabízí malebné jezera, hory a bohatou flóru a faunu.

Rock of Cashel: Historické místo s impozantními středověkými stavbami, jako jsou hrad a katedrála.

Obyvatelé Irska jsou považováni za přátelské a hovorné lidi s bohatou kulturou a tradicemi. Zde jsou některé charakteristiky obyvatel Irska:

Zájmy a Aktivity:
Pohostinnost v hospodách: “Pub” je klíčovým prvkem irské společnosti. Obyvatelé rádi tráví čas v hospodách, kde se setkávají s přáteli, poslouchají hudbu, diskutují nebo sledují sport.

Tradiční hudba a tance: Tradiční irská hudba a tance jsou důležitou součástí kulturní identity. Mnoho obyvatel má zájem o udržování a šíření těchto tradičních uměleckých forem.

Sport: Kriket, fotbal a ragby jsou populární sporty v Irsku. Házená je také oblíbená, zejména v hrabstvích, kde je tato hra tradičně silná.

Literatura: Irská literatura má dlouhou tradici, a Irsko je domovem mnoha vynikajících spisovatelů a básníků. James Joyce, W.B. Yeats a Samuel Beckett jsou někteří z nejznámějších.

Venkovní aktivity: Díky malebné přírodě má mnoho obyvatel zájem o venkovní aktivity, jako jsou turistika, rybaření a golf.

Jazyk:
Angličtina: Angličtina je hlavním a oficiálním jazykem. Vzhledem k tomu, že angličtina je rozšířena po celém světě, komunikace s cizinci není obvykle problém.

Irština (Gaelština): Irština je také oficiálním jazykem, ačkoli je méně používaná ve srovnání s angličtinou. Někteří obyvatelé v oblastech Gaeltacht stále hovoří irsky.

Typické Charakteristiky:
Přátelskost a Hovornost: Obyvatelé Irska jsou známí pro svou přátelskost a hovornost. Setkání se s nimi v hospodě nebo na ulici může zahrnovat spoustu hovorů.

Humor: Irský humor má výraznou pozitivní povahu a obyvatelé si často povídají a smějí. Stand-up komedie je populární formou zábavy.

Tradiční Jídla: Některá tradiční irská jídla zahrnují bramborový koláč (“Colcannon”), jehněčí na hrášku (“Lamb Stew”) a tradiční irské snídaně.

Vztah k Přírodě: Irská krajina je klíčovým prvkem irské identity. Mnoho obyvatel má silný vztah k venkovským oblastem a k tradičním zemědělským aktivitám.

Pouta k Rodině: Rodinné vazby jsou pro Irsko velmi důležité. Mnoho obyvatel zůstává v blízkosti svých rodinných domovů a má pevné pouto k příbuzným.

Irsko má mnoho jedinečných a vyjímečných prvků, které tuto zemi odlišují od ostatních. Mezi tyto zajímavosti patří:

 1. Největší Svátky a Festivaly:
  St. Patrick’s Day: Irský národní den, který se slaví 17. března, je jedním z největších svátků v Irsku. Lidé po celém světě slaví irskou kulturu, oblékají se do zeleného a účastní se průvodů a oslav.
 2. Gaeltacht:
  Tradiční Irské Oblasti (Gaeltacht): V těchto oblastech, známých jako Gaeltacht, ještě mnozí mluví irsky (gaelština) a zachovávají tradiční irskou kulturu. Jejich životní styl a tradice jsou jedinečné a zahrnují tradiční hudbu, tance a zvyky.
 3. Mystický Ostrov Skellig Michael:
  Skellig Michael: Tento ostrov, zapsaný na seznamu UNESCO, je známý pro své starobylé křesťanské kláštery postavené na strmých skálech. Nachází se západně od irského pobřeží a poskytuje nádherný a tajemný pohled do minulosti.
 4. Zelené Pastviny a Malebná Krajina:
  Zelené Pastviny a Krasné Krajiny: Irska je spojována se zelenými pastvinami a nádhernou krajinou, což dává zemi jedinečný vzhled. Je to jedno z mála míst na světě, kde se můžete ponořit do takto malebné krajiny.
 5. Pouta k Mytologii a Legendám:
  Keltická Mytologie a Příběhy: Irská mytologie a legendy, jako příběhy o Leprechaunech nebo hory Connemara spojené s královnou Maevou, přidávají zemi do mystického rázu. Mnohé z těchto příběhů jsou zakotveny v krajině a památkách.
 6. Tradice Výroby Piva:
  Tradiční Irská Pivovarnictví: Irska je domovem tradičního piva a pivovarnictví. Návštěva tradiční hospody a ochutnávání různých druhů piva je nezapomenutelným zážitkem.
 7. Aranské Svetry:
  Aranské Svetry: Tyto tradiční svetry jsou ručně pletené a často zdobeny specifickými vzory. Jsou symbolem irského řemeslného umění a pohodlí.
 8. Nejstarší Panovnický Klenot Evropy:
  Klenoty Koruny irských králů: Klenoty, jako je Brian Boru Crown, patří k nejstarším panovnickým klenotům v Evropě a jsou vystaveny v Královském irském vojenském muzeu v Dublinu.

Irská kuchyně má své vlastní speciality a oblíbená jídla. Zde jsou některé z tradičních irských pokrmů, které obyvatelé Irska často rádi jedí:

 1. Irská Káva:
  Irská káva: Toto teplé nápoje obsahuje kávu, irský whiskey, cukr a vrcholí se šlehačkou. Je oblíbené zejména v chladnějších měsících.
 2. Tradiční Jídla:
  Boxty: Placičky z bramborového těsta, které se často plní různými náplněmi, jako je maso nebo zelenina.
  Colcannon: Směs brambor, zelí nebo špenátu, cibule a másla.
  Irské Nádivky: Tradiční nádivka z chleba, uzeného masa, cibule a bylinek.
 3. Ryby a Mořské Plody:
  Guinness a Rýže: Rýže vařená v pivu Guinness a podávaná s rybou nebo mořskými plody.
  Fish and Chips: Tradiční anglický pokrm, který je oblíbený i v Irsku. Obvykle obsahuje smažený rybu a hranolky.
 4. Svíčková na Guinnessu:
  Svíčková na Guinnessu: Hovězí maso dusené v pivu Guinness, které dává pokrmu hlubokou a bohatou chuť.
 5. Sladkosti:
  Irish Cream Cheesecake: Dort s irským smetanovým likérem, oblíbeným sladkým alkoholickým nápojem.
 6. Přílohy a Brambory:
  Bramborové Placky: Tlouství placičky z brambor, často podávané jako příloha k masu.
 7. Pivo a Pivní Chleba:
  Pivo: Irská piva, zejména Guinness, jsou po celém světě oblíbená. Existuje mnoho dalších tradičních pivních druhů.
  Pivní Chléb: Pečivo vyrobené z piva, mouky, cukru a sódy, obvykle servírované s máslem.