Izrael je země s bohatou historií, nádhernou přírodou a kulturní různorodostí. Pokud plánujete cestovat do Izraele, zde je několik zajímavostí, které by vás mohly zaujmout:

 1. Staré město Jeruzalém: Jeruzalém je jedním z nejposvátnějších míst tří hlavních monoteistických náboženství (křesťanství, islám a judaismus). Můžete procházet historickým Starým městem, navštívit Západní zeď, Chrámovou horu a Kostel Božího hrobu.
 2. Mrtvé moře: Mrtvé moře je nejníže položený bod na Zemi a známé pro svou extrémně vysokou solnost, která vám umožní plavat na hladině. Navíc jeho bahenní zábaly mají léčebné účinky.
 3. Masada: Tato pevnost na hoře Masada je zapsaná na seznamu UNESCO a je symbolem hrdinství a rezistence. Můžete se vydat na túru na tuto horu a dozvědět se o její historii.
 4. Tel Aviv: Tel Aviv je moderní a kosmopolitní město s nádhernými plážemi, živou kulturní scénou a živým nočním životem. Je to také místo, kde můžete ochutnat vynikající izraelskou kuchyni.
 5. Negevská poušť: Tato poušť nabízí úchvatné scenérie, jako jsou Makhtesh Ramon (kráter) a skalní formace v Timna Parku. Můžete se vydat na výlety do pouště a objevovat jedinečnou přírodu.
 6. Akko: Toto historické město je zapsané na seznamu UNESCO a je plné středověkých památek, jako je pevnost a podzemní tunely.
 7. Galilejské jezero: Toto jezero je známé pro svou krásu a historický význam. Můžete si užít klidné plavby na jezeře a navštívit města jako Tiberias a Nazaret.
 8. Petra v Jordánsku: I když Petra není v Izraeli, je to blízká destinace, kterou můžete snadno navštívit. Toto historické město v království Nabatejců je zapsané na seznamu UNESCO a je známé skalními hrobkami a unikátní architekturou.
 9. Kibucy: Můžete navštívit kibucy, což jsou tradiční zemědělské osady, a dozvědět se více o izraelském venkovském životě.
 10. Umělecké muzea: Izrael má mnoho uměleckých muzeí, jako je Muzeum Izraele v Jeruzalémě, Telavivské muzeum umění a Muzeum současného umění v Haifě.

Sjednat si pojištění se slevou 50% můžete také online během chvilky: – Cestovko s 50% slevou

Izrael byl historicky postižen válečnými konflikty a geopolitickými napětími v regionu. Pokud se nacházíte v Izraeli během válečného konfliktu nebo v období zvýšeného napětí, je důležité dodržovat bezpečnostní opatření a být informovaný o aktuální situaci. Zde je několik důležitých věcí, na které byste si měli dát pozor:

 1. Sledujte zpravodajství: Sledujte místní zpravodajství a informace od vládních zdrojů. Aktuální informace vám poskytnou přehled o situaci a doporučeních pro bezpečnost.
 2. Dodržujte pokyny vlády: Poslouchejte pokyny a doporučení izraelské vlády a místních úřadů. Mějte na paměti, že v případě konfliktu nebo raketových útoků mohou být vyhlášeny nouzové stavy nebo zákazy vycházení.
 3. Plánujte bezpečná útočiště: Zjistěte, kde se nacházejí bezpečná útočiště, jako jsou kryty nebo bezpečná místa v případě raketových útoků. Mějte připravený nouzový balíček s nezbytnými potřebami, jako jsou potraviny, voda a léky.
 4. Zůstaňte ve spojení: Mějte mobilní telefony nabitý a zůstaňte ve spojení s místními kontakty nebo konzulárními službami vaší země. To vám umožní rychle dostat aktuální informace a varování.
 5. Udržujte nízký profil: V období zvýšeného napětí udržujte nízký profil a vyvarujte se procházek v blízkosti vojenských zařízení, politických shromáždění nebo jiných potenciálně rizikových oblastí.
 6. Vyvarujte se cestování do neklidných oblastí: Mějte na paměti, že některé oblasti v Izraeli a okolních zemích mohou být mimořádně nebezpečné během konfliktu. Snažte se vyhnout cestování do těchto oblastí a dodržujte varování a zákazy pohybu od místních úřadů.
 7. Pamatujte na zdravotní rizika: Kromě bezpečnostních hrozeb může konflikt znamenat i zdravotní rizika, jako je nedostatek lékařské péče a přerušení dodávek potravin a vody. Buďte připraveni na tyto situace.

Izrael je země s pestrou a multikulturní společností. Zde jsou některé zajímavosti o izraelském obyvatelstvu:

 1. Národnostní a náboženská rozmanitost:
  • Izrael je domovem různorodých národností a náboženství. Zahrnuje Židy, muslimy, křesťany, Drúzy a další menší komunity. Jeruzalém, jako jedno z nábožensky nejvýznamnějších míst na světě, přitahuje poutníky z různých vír.
 2. Židovská diaspora:
  • Izrael je známý jako domov pro Židy z celého světa. Mnoho Židů přišlo do Izraele v rámci aliji (židovské imigrace), což bylo historické hnutí na podporu osidlování Izraele.
 3. Technologický sektor:
  • Izrael je znám svým inovačním a technologickým sektorem. Tel Aviv je považován za jedno z center světového startupového ekosystému.
 4. Vojsko a vojenská služba:
  • V Izraeli je povinná vojenská služba pro většinu mužů i žen. Toto ovlivňuje mnoho aspektů života a formuje izraelskou společnost.
 5. Jazyky:
  • Oficiálními jazyky jsou hebrejština a arabština. Hebrejština je obnovena starověkým jazykem a stala se ústředním prvkem izraelské identity.
 6. Kibucy a mošavy:
  • Historicky byly kibucy a mošavy formou kolektivního osídlení. Kibucy byly založeny na socialistickém modelu, zatímco mošavy měly více individuální vlastnickou strukturu.
 7. Kulinářská rozmanitost:
  • Izraelská kuchyně je ovlivněna různými kulturami a národnostmi. Zahrnuje tradiční pokrmy jako falafel, hummus, sabich a mnoho dalších.
 8. Jeruzalém a historie:
  • Jeruzalém je důležitým místem pro více náboženství. Kromě náboženského významu má také bohatou historii, která sahá tisíce let do minulosti.
 9. Umělecká scéna:
  • Izrael má živou uměleckou scénu, ať už jde o film, divadlo, hudbu nebo výtvarné umění. Města jako Tel Aviv jsou známá svým uměleckým a kulturním životem.
 1. Místo náboženského významu:
  • Izrael je domovem několika náboženství, včetně judaismu, křesťanství a islámu. Má nespočet nábožensky významných míst, jako jsou Západní zeď, Křížová cesta nebo Dóm skalní v Jeruzalémě.
 2. Mrtvé moře:
  • Mrtvé moře je nejníže položené místo na Zemi. Jeho vysoký obsah soli umožňuje plavat na hladině bez potápění, což poskytuje jedinečný zážitek.
 3. Masada:
  • Historická pevnost Masada, situovaná na skalnatém vrcholu, nabízí pohled na pouštní krajinu a má významné místo v izraelských dějinách.
 4. Inovační technologický sektor:
  • Izrael je známý svým inovačním duchem a technologickým rozvojem. Zde se nachází mnoho startupů a vědeckých center, což ho činí jedním z lídrů ve světě technologie.
 5. Povinná vojenská služba:
  • V Izraeli je povinná vojenská služba pro většinu mužů i žen. Toto je unikátní prvek, který ovlivňuje mnoho aspektů života v zemi.
 6. Oázy a pouštní krajina:
  • Nejenže Izrael má bohatou zemědělskou produkci v oázách, ale také zahrnuje pouštní krajiny, jako například Negev nebo Arava.
 7. Kibucové hnutí:
  • Kibucy byly kolektivními zemědělskými osadami, které sehrály důležitou roli v rané historii Izraele. Tato forma komunitního života je specifická pro izraelskou společnost.
 8. Biblické archeologické naleziště:
  • Izrael má mnoho archeologických nalezišť spojených s biblickými událostmi, což je pro věřící a historiky jedinečné

Izrael je známý svou moderní a vyspělou vojenskou technologií a výbavou. Země si vyvinula vlastní vojenský průmysl a byla schopna vyvíjet a vyrábět několik pokročilých vojenských technologií. Některé z klíčových prvků izraelské vojenské výbavy zahrnují:

 1. Iron Dome:
  • Iron Dome je systém protiraketové obrany, který byl vyvinut k ochraně Izraele před krátkým dosahem raket a střel. Systém byl úspěšně nasazen během konfliktů a dokázal zachytit a zneškodnit mnoho útočných projektilů.
 2. Merkava Tank:
  • Merkava je série moderních bojových tanků, které byly vyvinuty pro izraelské obranné síly (IDF). Tyto tanky jsou známé svou vysokou účinností a odolností.
 3. F-15 a F-16 letadla:
  • Izrael provozuje pokročilé stíhačky F-15 a F-16, které jsou klíčovým prvkem izraelské letecké síly. Tyto letouny jsou schopny provádět různé typy misí, včetně vzdušného boje a útoků na pozemní cíle.
 4. Arrow Missile Defense System:
  • Arrow je systém protiraketové obrany navržený pro detekci a zneškodnění balistických raket. Tento systém je součástí širší sítě protiraketové obrany Izraele.
 5. Hermes a Eitan UAV:
  • Izrael má rozvinutý program bezpilotních letadel (UAV), včetně dronů Hermes a Eitan. Tyto UAV jsou využívány pro průzkum, monitorování a cílení.
 6. Jericho balistické rakety:
  • Izrael vyvinul a vyrábí několik modelů balistických raket Jericho, které jsou schopny nést konvenční nebo jaderné hlavice.
 7. David’s Sling:
  • David’s Sling je další systém protiraketové obrany, navržený pro střední dosah. Má schopnost zasahovat proti balistickým raketám a křižníkovým střelám.
 8. Námořnictvo a ponorky:
  • Izraelské námořnictvo je vybaveno moderními plavidly a ponorkami, což mu umožňuje zabezpečovat námořní hranice a provádět operace na moři.