Cestovní pojištění pro cestu do Polska je důležité pro ochranu před neočekávanými událostmi a nepříjemnostmi během vaší dovolené. Zde je seznam toho, co byste měli mít s sebou ve svém cestovním pojištění do Polska. Sjednat si pojištění se slevou 50% můžete také online během chvilky: – Cestovko s 50% slevou

Polsko, ležící ve středovýchodní Evropě, je zemí s bohatou historií, malebnou krajinou a pohostinnými lidmi. Pro cestovatele nabízí širokou škálu zážitků, od krás historických měst a památek po překrásnou přírodu a kulinářské dobrodružství. Zde je stručný popis Polska pro cestovatele:

 1. Historická Města:

Varšava: Hlavní město Polska, které prošlo rozsáhlou obnovou po druhé světové válce. Nabízí kombinaci moderní architektury a historických památek.
Krakov: Starobylé město s krásným historickým jádrem, královským zámkem na Wawelu a malebným náměstím Rynek Glówny.

 1. Přírodní Krásy:

Tatry: Polská část Tater nabízí horskou krajinu s nádhernými jezery, horskými vrcholy a turistickými trasami.
Białowieża: Domov unikátního Białowieżského pralesa, který hostí poslední evropské bizony.

 1. Baltské Pobřeží:

Gdaňsk, Gdyně, Sopot: Tato trojice měst na pobřeží Baltu tvoří známou trojúhelníkovou metropolitní oblast s bohatou historií, moderní architekturou a písečnými plážemi.

 1. Kultura a Tradice:

Wieliczka: Slavný solný důl, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, s podzemními jeskyněmi a kaplemi vytesanými ze soli.
Zakopane: Malé horské městečko v Tatrách, oblíbené u lyžařů a turistů, s tradiční architekturou a atmosférou.

 1. Polní Kaple a Zámky:

Malopolské kostely: Drevené kostely v jižní části Polska, zapsané na seznamu UNESCO.
Zámek Malbork: Největší hradní komplex na světě, postavený řádem německých rytířů.

 1. Kulinářské Požitky:

Pierogi: Tradiční polské knedlíky plněné masem, zelím nebo tvarohem.
Bigos: Polévka zelí s masem a kořením, známá také jako „polní kuchyně“.

 1. Festivaly a Události:

Festival filmu v Krakově: Mezinárodní filmový festival v historickém prostředí Krakova.
Wianki Festival v Krakově: Letní slavnosti s hudbou, tancem a ohňostroji.

Několik zajímavostí, které jsou charakteristické pro Polsko:

 1. Wieliczka – Solný Důl:

V Wieliczce se nachází jedinečný solný důl, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Důl obsahuje podzemní chodby, komory a kaple vytesané ze soli, včetně impozantní kaple sv. Kingy.

 1. Białowieża – Białowiežský Prales:

Polsko sdílí s Běloruskem Białowiežský prales, což je poslední zbývající nížinový prales v Evropě. Tento prales je domovem unikátních evropských bizony.

 1. Drevené Kostely:

V jižní části Polska se nachází řada drevených kostelů, zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO. Tyto kostely jsou postaveny bez použití hřebů a představují unikátní ukázky tradiční polské architektury.

 1. Tradice a Folklor:

Polsko má bohaté folklórní tradice s barevnými lidovými kroji, tradiční hudbou, tancem a lidovými slavnostmi, které odrážejí historii a kulturu země.

 1. Polní Kaple:

Kromě drevených kostelů jsou v Polsku také tzv. polní kaple (kapliczki), které jsou malými cihlovými nebo kamennými kaplemi, často ozdobenými sochami světců. Tyto kaple jsou rozptýleny po venkovských oblastech a jsou součástí polské kulturní krajiny.

 1. Zakopane a Horská Kultura:

Město Zakopane, situované v Tatrách, je centrem horské kultury v Polsku. Zde můžete zažít tradiční horskou architekturu, umění a řemesla, a také ochutnat regionální speciality.

 1. Oscypek – Tradiční Sýr:

Oscypek je tradiční polský sýr vyrobený ze směsi kozího a ovčího mléka. Tento sýr je charakteristický pro region Podhale a je často podáván grilovaný.

 1. Komunismus Turismus:

Některé části Polska nabízejí „komunismus turismus,“ kde můžete navštívit města zachovávající atmosféru komunistické éry, jako například Nowa Huta v Krakově.

 1. Jazyk a Literatura:

Polský jazyk je národním jazykem Polska. Polská literatura má bohatou historii, zahrnující slavné spisovatele jako Adam Mickiewicz, Bolesław Prus a Nobelova laureáta Wisława Szymborska.

 1. Hudba a Tanec:

Polská lidová hudba zahrnuje tradiční žánry jako polka a mazurka. Polsko je také známé pro svou klasickou hudbu, včetně skladeb Fryderyka Chopina. Lidové tance jsou často součástí folklórních festivalů.

 1. Kulinarika:

Polští lidé jsou známí svými chutnými pokrmy. Mezi oblíbené patří pierogi (knedlíky), bigos (zelný pokrm), kiełbasa (párek) a placki ziemniaczane (bramborové placky).

 1. Tradiční Kostýmy:

Tradiční polské kroje jsou stále občas vidět při lidových slavnostech a festivalech. Koloritní vzory a bohatá výzdoba charakterizují tyto kroje.

 1. Historie a Památky:

Polsko má bohatou historii, což se odráží v jeho historických památkách. Wawelský hrad v Krakově, Královský zámek na Wawelu, hrad v Malborku a koncentrační tábor Auschwitz jsou významná místa s historickým významem.
Tyto zajímavosti přispívají k pestrosti a jedinečnosti Polska, což může pro cestovatele představovat fascinující zážitky a pohled na místní kulturu a historii.